„Wirtualna Akademia Astronomii - możliwości i perspektywy” – wykład dr Katarzyny Książek05.05.2014 (poniedziałek) na lekcji czwartej i piątej zainteresowani uczniowie klas pierwszych i drugich uczestniczyli w wykładzie nt. „Wirtualna Akademia Astronomii - możliwości i perspektywy”. Poprowadziła go p.dr Katarzyna Książek, która jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Opolskiego i jednocześnie wiele swojej uwagi poświęca rozwijaniu zainteresowania naukami ścisłymi wśród dzieci i młodzieży.

Astronomia jest tak ciekawą dziedziną wiedzy, że potrafi zainteresować niemal każdego. Jednocześnie wymaga zaprzyjaźnienia się z naukami ścisłymi. Dlatego, jeśli można mówić, iż „przez żołądek trafia się do serca”, to analogicznie, prawdziwym jest stwierdzenie: „- Poprzez astronomię można młodzież zainteresować naukami ścisłymi, takimi jak fizyka czy matematyka”. Wszechświat jest wielkim laboratorium, w którym obowiązują prawa poznane na Ziemi a matematyczne zależności pozwalają odkrywać planety i inne obiekty, czasami dużo wcześniej nim zobaczy się je przez najlepsze teleskopy i lunety. W astronomii kryje się przy tym tyle romantyzmu, że przyciąga również najbardziej zatwardziałych humanistów. Osoby kochające piękne obrazy mogą nasycić swoje oczy grafiką płynącą z najodleglejszych zakamarków kosmosu, które udostępnia nam aparatura znajdującą się na krążącym wokół Ziemi i wysoko ponad chmurami telekopie Hubble’a.
Zatem w tej najstarszej z nauk - dla każdego coś dobrego!

Nasi uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali informacji o projekcie pilotowanym przez opolski uniwersytet. Najlepszym tego dowodem jest fakt, iż wszyscy poprosili o przydzielenie im kont pozwalających na robienie zdjęć teleskopem umieszczonym na Teneryfie (konto takie może wykupić sobie każdy, ale dla uczestników WAA jest bezpłatne). Robienie zdjęć z własnymi parametrami jest możliwe dzięki Internetowi i możliwościom technicznym, jakimi obecnie dysponuje astronomia. Należy dziś ona do najszybciej rozwijających się nauk. Pojawienie się komputerów i nowoczesnej fotografii cyfrowej dało astronomom do ręki potężne narzędzia. Rozpoczęła się nowa era dla badaczy nieba. Internet pozwolił na upowszechnienie eksploracji wszechświata. Coraz częściej odkrywcami stają się najmłodsi badacze, którzy pracując w domu odnajdują nowe, odległe planetoidy, komety i inne obiekty. W ramach różnorodnych projektów nawiązywana jest współpraca przekraczająca granice poszczególnych krajów a na wzór pajęczyny internetowej powstaje międzynarodowa sieć młodych badaczy i naukowców.

Po wykładzie liczba naszych młodych astronomów zwiększyła się z pięciu do czternastu.

Nawiązaliśmy stałą współpracę z Uniwersytetem, a p. dr Katarzyna Książek zaprosiła naszą szkołę na Dni Otwarte w ramach XII Festiwalu Nauki organizowanego m.in. przez Uniwersytet Opolski.


Natomiast Dominika Kowalska zaprasza do obejrzenia prezentacji o planetach. Link: TUTAJ

Poniżej link dla tych, którzy chcą obejrzeć ciekawy i piękny świat poza Ziemią:
http://apod.pl/apod/astropix.html

Marzena Draszczuk
Zdjęcia z teleskopu: Justyna Stiler