WAA - spotkanie z kierownikiem pracowni astronomii na Uniwersytecie Opolskim p. mgr M. SzpankoW ramach projektu Wirtualna Akademia Astronomii we wtorek 13 maja pan mgr Marcin Szpanko - specjalista astronomii i kierownik pracowni dydaktyki astronomii na Uniwersytecie Opolskim - spędził ponad dwie godziny z naszymi uczniami, którzy zachęceni pierwszym wykładem p. dr Katarzyny Książek zarejestrowali się i uzyskali dostęp do teleskopu na Teneryfie.
Tym razem zespół młodych astronomów miał możliwość poznać szczegóły techniczne i ciekawostki związane z pracą robotyczego teleskopu.
Teleskop ten jest własnością Uniwersytetu Bradfora.
Bradford Robotic Telescope to zbiór teleskopów i innych instrumentów na Teide (Teneryfa). Jest on dostępny dla wszystkich za pomocą strony internetowej www.telescope.org.
Dzieciom i młodzieży w celach edukacyjnych dedykowana jest strona www.schools.telescope.org
Obecnie trwają prace nad udostępnieniem tej właśnie strony w języku polskim, co będzie stanowić duże ułatwienie w korzystaniu z niej już w najbliższej przyszłości. Pracownicy uniwersytetu Bradforda „starają się zainspirować nową generację przedstawiając prawdziwą naukę w zabawny i przystępny sposób”. Uczniowie mogą tutaj samodzielnie zdobywać widzę o wszystkich obiektach kosmicznych oraz o zjawiskach jakie występują we wszechświecie a swoją wiedzę mogą weryfikować za pomocą udostępnionych tam testów. Na razie strona jest w wydaniu angielskojęzycznym, ale można skorzystać z tłumacza Google. Ambitniejsi uczniowie mogą natomiast przy okazji szlifować umiejętności w zakresie języka angielskiego.
Teide na Teneryfie jest jednym z najlepszych miejsc obserwacyjnej w Europie. Sprzyjają temu warunki klimatyczne, niewiele pochmurnych lub deszczowych dni w roku, wysoka przejrzystość powietrza i duże odległości od wszelkich źródeł światła, tak bardzo w dzisiejszych czasach zaśmiecających astronomom nocne niebo. Położony jest na dużej wysokości ponad chmurami. Często bywa tak, że gdy na górze, gdzie umieszczony jest teleskop jest tak zimno, iż potrzebne jest zimowe ubranie, okazuje się, że po zejściu na dół, trafia się prosto w warunki tropikalne panujące na plażach otaczających wyspę.
Obserwatorium jest pełni zautomatyzowane i na codzień sterowane poprzez Internet. Jedynie w przypadku niektórych awarii , konieczna jest interwencja człowieka i wtedy oddelegowany pracownik wsiada w samolot i leci na wyspę. Tam dokonuje niezbędnych napraw sprzętu i wraca z powrotem.

Zalety teleskopu
· Nie trzeba czekać nocą na zdjęcia – są one automatycznie zaplanowane i wykonane.
· Można wybierać samemu obiekt, który chcemy sfotografować i podać swoje parametry do wykonania swojej fotografii takie jak zoom, ekspozycja, filtry i wiele innych.
· Aby robić zdjęcia nie jest wymagana znajomość astronomii i teleskopów.
· Teleskop cechuje się wielką elastycznością – można fotografować wszystko – od całych konstelacji po odległe mgławice i galaktyki.
· Istnieje możliwość edytowania zdjęć za pomocą odpowiedniego oprogramowania powiązanego ze stroną.
· Za wykonane zdjęcia opłata nie jest pobierana i można z nich korzystać w dowolny sposób.


P. mgr Marcin Szpanko udzielił naszym uczniom także wielu informacji na temat przetwarzania wykonanych zdjęć i zapewne, gdyby nie konieczność wyjazdu do kolejnej szkoły p. Marcin spędziłby z naszymi ciekawymi wszechświata uczniami dużo więcej czasu.

Marzena Draszczuk