WAA - obserwacje astronomiczne w ZagwiździuCzternastoosobowa grupa uczniów zainteresowanych astronomią zebrała się 20 maja wieczorem przed godziną dwudziestą przed szkolnym budynkiem w oczekiwaniu na autokar, który miał nas zabrać na kolejne spotkanie z naukowcami z Uniwersytetu Opolskiego. Tym razem zostaliśmy zaproszeni na bezpłatną wycieczkę do Zagwiździa, gdzie w budynkach starej huty żeliwa znalazło się miejsce na bazę astronomiczną dla uczniów z terenu całego województwa uczestniczących w projekcie Wirtualnej Akademii Astronomii .
W uniwersyteckim autokarze oprócz zawodowych astronomów i studentów fizyki jechali - pod opieką swojej nauczycielki fizyki Jolanty Kasprzyk - uczniowie liceum i gimnazjum z Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim. Ten piękny majowy wieczór mieliśmy spędzić wspólnie z nimi. Wieźli ze sobą dwa teleskopy – jeden szkolny i drugi prywatny. Trzeci teleskop, z którego mieliśmy skorzystać był własnością Uniwersytetu.
Gdy zajechaliśmy na miejsce, było jeszcze jasno, ale słońce już zachodziło i wyglądało na to, że będziemy mieć wymarzoną pogodę do obserwowania gwieździstego nieba.
Przed zachodem słońca zapoznaliśmy się z terenem otaczającym starą Hutę Żeliwa w Zagwiździu, obejrzeliśmy eksponaty historyczne zgromadzone w Regionalnej Sali Muzealnej, a p. Maria Kania, reprezentująca gościnne władze gminy Murów, wprowadziła nas w klimaty historyczne i opowiedziała historię i dotyczącą samej huty. Spośród wszystkich zgromadzonych tutaj przedmiotów największe zainteresowanie - szczególnie wśród chłopaków - wzbudziły zabytkowe militaria umieszczone w szklanych gablotkach.
Po części historycznej udaliśmy się do pomieszczeń huty przeznaczonego na prelekcje i tam p. Marcin Szpanko opowiedział młodzieży o historii i przyszłości eksploracji Układu Słonecznego.
W tym czasie w pewnej odległości od źródeł światła zostały rozłożone teleskopy z Dobrzenia Wielkiego i już wkrótce p. Andrzej Czaiński, astronom UO rozpoczął spacer z pierwszymi ciekawymi innych światów uczniami po gwieździstym niebie
Dzielnie towarzyszył mu w ramach popularyzowania astronomii Michał Kosturek uczeń Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim, który zabrał ze sobą na obserwacje swój prywatny teleskop. Na zmianę z p. Czaińskim oprowadzał młodsze koleżanki i kolegów po innych planetach.
Zobaczyliśmy Jowisza wraz z jego czterema największymi księżycami, czerwoną tarczę powierzchni Marsa, a nawet Saturna z jego pierścieniem. Przekonaliśmy się, że obsługa teleskopu nie należy do najprostszych czynności i bardzo wiele zależy od jego prawidłowego ustawienia.
Gdy wygaszono ostatnie światła, zobaczyliśmy, jak wiele gwiazd można zobaczyć. Dowiedzieliśmy się również, że ludzkie oko potrzebuje ponad pół godziny na osiągnięcie maksymalnej możliwości w zakresie widzenia najsłabszych obiektów. Tyle czasu trwa na pełna akomodacja oka. Wystarczy tylko ułamek sekundy, aby błysk latarki oślepił nas tak, iż na ponowne odzyskanie tej widzialności należy czekać znowu pół godziny.
Po prelekcji p. M. Szpanko rozłożył teleskop uniwersytecki i te same obiekty, które wcześniej widzieliśmy poprzez słabsze teleskopy, tym razem mogliśmy podziwiać ze szczegółami pod większym powiększeniem.
Gdy jedni podziwiali gwiazdy i uczyli się rozpoznawać podstawowe, najbardziej popularne gwiazdozbiory, inni mogli się zagrzać w cieple dużego ogniska przygotowanego przez organizatorów wieczoru. Można było w jego płomieniach upiec kiełbaski na spóźnioną kolację.
Obserwacje trwały niemal do północy. Okazało się, ze mimo bardzo ciepłego dnia i wieczoru na nocne obserwacje należy ubrać się ciepło - im później po zachodzie, tym bardziej robiło się chłodno.
Zmęczeni, niektórzy nieco zmarznięci, ale zadowoleni uczniowie udali się do autokaru i po krótkiej podróży trafili pod opiekę czekających przy szkole rodziców.
Dziękujemy serdecznie wykładowcom i organizatorom - w szczególności p. Katarzynie Książek!

Opiekun wycieczki z ramienia PG w Pokoju – Marzena Draszczuk

Teresa Walas zaprasza do obejrzenia prezentacji na temat Słońca: LINK

Więcej zdjęć: LINK